Tábor

22. ročník letného tábora sa uskutočnil v dňoch 24. júna až 5. júla 2018 v rekreačnom zariadení Hotel Lomnistá pri obci Jasenie neďaleko Podbrezovej. Tento ročník sa konal s podporou Nadácie Markíza, Slovenského olympijského výboru a Detskej organizácie Fénix.

VÝBER DETÍ:

Každý rok prijal tábor 110-120 detí z celého Slovenska. Deti vo veku 10-13 rokov vyberali starostovia a primátori obcí a miest, pracovníci obecných úradov, sociálni pracovníci, riaditelia škôl, pedagógovia, občianske združenia, krízové centrá. Deti mali celý pobyt v tábore zdarma. Základnou podmienkou bola zlá ekonomická a sociálna situácia, tragická alebo iná vážna udalosť v rodine (úmrtie rodičov, súrodencov, útek pre tyraniou a pod.). Pre deti bol pobyt súčasne odmenou za vynikajúce výsledky v škole alebo v mimoškolskej činnosti.

FORMY POMOCI DEŤOM:

V rámci možností sme deťom pomáhali aj po materiálnej stránke – o.i. kúpou oblečenia a obuvi počas každoročnej veľkej táborovej akcie Obleč si svoje dieťa!, v rámci ktorej zavítali do tábora desiatky štedrých ľudí, ktorí boli ochotní za vlastné peniaze deti obliecť a obuť (viac informácií v záložke Aktuálne). Deťom sme zabezpečovali aj rozsiahlu materiálnu pomoc (mikiny, tričká, šiltovky, hygienické potreby, uteráky a osušky, školské ruksaky a školské pomôcky…), ktorú dostávali počas tábora alebo na jeho konci (formou objavenia táborového pokladu) a odnášali si ju domov. Deti absolvovali aj kompletné očné vyšetrenie, vrátane bezplatného odovzdania nových okuliarov.

(Toto sme zažili v roku 2016)

O TÁBORE VŠEOBECNE:

Deti sú rozdelené do 10-tich oddielov, v ktorom je 10-11 detí. O každý oddiel sa stará oddielový vedúci. Program zabezpečuje hlavný vedúci tábora Patrik Herman (televízny moderátor) a programová vedúca tábora Martina Briestenská (členka Detskej organizácie Fénix). V tábore sú po celý čas prítomní dvaja lekári a psychológ. Na príprave a organizácii tábora sa podieľajú takmer dve stovky dobrovoľníkov z radov lekárov, záchranárov, psychológov, vojakov, príslušníkov polície či hasičského zboru, spevákov a hercov, študentov, desiatky podnikateľov, a to vo svojom voľnom čase a bez nároku na akúkoľvek odmenu. Fotogaléria z roku 2017

K najväčším zážitkom detí patrí jazda s hasičmi na motorových člnoch po priehrade, ukážka práce hasičov a záchranárov, návšteva príslušníkov polície a špeciálnych policajných jednotiek, výlet do vojenských kasární či na vojenské letisko. Súčasťou programu je aj výlet do Banskej Bystrice, či už na návštevu 3D filmového predstavenia alebo na koncert, ktorý organizujeme na Námestí SNP v Banskej Bystrici a na ktorý pozývame všetky deti z mesta a okolia.

Deti sa stretávajú s mnohými známymi tvárami z televíznej obrazovky. Do tábora v minulosti zavítali Zuzana Smatanová, Celeste Buckingham, dvojičky Twiins, Kuly so skupinou Desmod, Martin Harich, Peter Cmorik, Tomáš Bezdeda, Kali a Petr Pan, Adela Banášová, Gizka Oňová, Eva Máziková, trio La Gioa, skupina No name, kúzelník Talostan či hokejisti Janko Lašák, Branko Radivojevič, Michal Handzuš, mnohí z nich opakovane. Každoročne prídu deti zabaviť šermiari zo skupiny historického šermu Ricasso. Vyše 15 rokov chodil medzi nás zosnulý Kráľ detí Majster N.